Rieth József: Szentföldi zarándoklatunk

Keresztút 1. állomása

(Szentföldi utunk)  ---    << Via Dolorosa <<     1.Stáció    >> 2.Stáció >>    

Szentföldi utazásunk 6. napja, 1994. október 18., kedd. A Via Doloróza szűk sikátorában mi is igyekeztünk elvégezni a keresztutunkat, miközben -- élve az egyedi lehetőséggel -- figyeltük a környezet és az egyes stációk látnivalóit is.

1. Stáció. Pilátus halálra ítéli Jézust

 

 

 

A keresztút a régi török kaszárnya udvarán kezdődik (I. stáció), majd az Elítéltetés kápolnáján (II. stáció) át halad az Ecce Homo-ív felé.

 

El-Omarija a mohamedán iskola. Itt állt a Második Szentély idején a Templom-hegy északi oldalát biztosító római Antonius-erőd. Itt volt a római helytartóság, a Praetorium. Pontius Pilatus római helytartó Jézus elfogatásakor Jeruzsálemben tartózkodott, s mint a legmagasabb rangú személyhez, hozzá vitték Jézust. A mai iskola épületén nyoma sincs az egykori erődnek. Ám a hagyomány szerint az udvar legmagasabb pontja az a hely, ahol Pilátus megkérdezte Jézust: „Te vagy a zsidók királya?” Amire Jézus: „Te mondod.” (Máté 27,11.)

 

 

 

 

 A Via Dolorosa kezdete előtt, az Oroszlános-kaputól vezető úton áll az el-Omarije mohamedán fiúiskola. Ebédszünetben és az iszlám pihenőnapon, pénteken déltől alkonyatig idegenek is felkereshetik. Az iskola udvara az első stáció: Jézust halálra, ítélik. A ferencesek vezetésével innen indul minden pénteken délután három órakor az ünnepélyes keresztút. Az iskola eredetileg kaszárnya volt, de egy földrengés 1928-ban ledöntötte. Helyére épült az iskola. Lépcső vezet egy nyitott, félkupolás emelvényre. - A hagyomány szerint itt ült Pilátus, amikor halálra ítélte Jézust. A pódium rácsos ablaka a Sziklamecset kertjére nyílik.

 

Töviskoronázás kápolnája

 

Kicsiny, 6x8 méteres volt a hányatott sorsú kápolna. A 12. században épülhetett. Sorsa meglehetősen hányatott volt, még konyhának is használták. A muzulmánok egy moszlim szerzetesnek állítottak fel síremléket a kápolnában, de ugyanakkor ruhaüzletnek is használták. A keresztények nem jártak oda. [U138]

 

 

Pretorium udvara

 

A praetorium (lat.) a praetor székhelye. Az evangélisták praetoriumnak mondják a helyet, ahol az ítélet elhangzott Jézus felett (Mk 15,16; Mt 27,27; Jn 18,28.33; 19,19). A praetorium pontos helyét nem ismerjük, mert Jeruzsálem pusztulásakor (Kr. u. 70-ben) és a 2. sz. elején lezajlott zavargások alkalmával a praetorium elpusztult. Ez a magyarázata annak, hogy miért halványulhatott el Jézus elítéltetése helyének emlékezete, miért nem egységes a róla szóló hagyomány. S ehhez járul még, hogy mindkét hely, amely praetorium gyanánt számításba jöhetett (az Antonius-vár és Heródes palotája) római megszállás alatt volt. A DNy-i városhegyen állt a tizedik római légió tábora. Erre a területre zarándok nem tehette be a lábát, és az is elképzelhetetlen volt, hogy bármilyen istentiszteleti helyet alakítsanak ki itt. A 4-8. században a Tyropaion-völgyben, a templomtértől Ny-ra, az arab hódítás (637) után a DNy-i városhegyen, az Utolsó Vacsora terme és Kaifás feltételezett palotája közelében keresték a praetorium helyét. A keresztes háborúk korában kezdődött egy újabb hagyomány, amely az Antonius-várban, a templomtér ÉNy-i sarkánál vélte megtalálni a praetoriumot. A források kutatása és néhány döntő régészeti lelet egyre valószínűbbé teszi azt, hogy a praetoriumot a DNy-i városhegyen, Heródes palotájának helyén kell keresni.

 

Szent Sophia bazilikája

 

A kaszárnya udvarán található a Szent Sophia bazilika maradványa, 614-ben szétdúlták. A 12. században a keresztények helyreállították, de a moszlimok a város elfoglalása után birtokba vették. A templom háromhajós volt. Fokozatosan leromlott az állapota. 1832-ben Ibrahim pasa újjáépítette az egész kaszárnyát, kivéve néhány középen fekvő épületszárnyat.[U139]

 

Megostorozás, Flagelláció kápolnája

 

 

Chapel of Flagellation. Az El-Omarija mohamedán iskolával szemben található a Flagellatió, Jézus megostorozásának kolostora, mellette a megostorozás kápolnája, az oltárt Pál apostolnak szentelték. A kápolna helyén ostorozták meg Jézust, majd nyomták a fejébe a töviskoronát.

 

A jelenlegi Via Dolorosa túloldalán már az 5. század kezdetén állt ez a kápolna, de a 7. században elvették a muszlimok, ám a 12. században a térképek mutatják: "Itt ostorozták meg Jézust". 1618-ban a jeruzsálemi pasa fia erőszakkal elvette, istállónak, majd takácsműhelynek használták. A teljesen romhalmazzá vált kápolnát Ibrahim pasa visszaadta a régi tulajdonosoknak. Miksa bajor herceg adományával építették újjá a ferencesek a kápolnát. [K446; S69; Ú140]

 

(Szentföldi utunk)  ---    << Via Dolorosa <<     1.Stáció    >> 2.Stáció >>    

----------------

http://neo206.blogspot.hu/2012/02/via-dolorosa-1-es-2-allomas.html

http://www.teologiablog.hu/virtualis-seta-via-dolorosa/ 

http://www.lexikon.katolikus.hu/V/Via%20dolorosa.htm 

http://www.bendaivan.hu/kepgaleria/orszagok-kulturak-tortenelem/izrael-szentfold-palesztina/keresztenyek/via-dolorosa--kalvaria-fajdalom-utja http://forum.index.hu/Article/showArticle?go=45369367&t=9111439  (92-es blog:Krapek) 

http://lexikon.katolikus.hu/P/praetorium.html