Szívműködés -- Elektrokardiográfia -- Billentyű problémák -- Mechanikus műbillentyű -- Élet műbillentyűvel Az emberi szívben a szívbillentyűk – a szelepekhez hasonlóan – biztosítják a vér megfelelő, egyirányú áramlását a változó nyomáson alapuló nyitás-zárás útján. A billentyűk feladata, hogy megakadályozzák a vér visszaáramlását a kamrákból a pitvarok felé, illetve a nagyartériákból a kamrák felé.
A szív működése közben kétféle szívhang hallható. Az első a szív kamráinak összehúzódásakor keletkezik, ez a szisztolés hang, a kamrák összehúzódásakor a pitvar-kamrai billentyűk becsapódása és az ínhúrok megfeszülése hosszú, elnyúlt "búú"-szerű hanggal jár. A diasztolés hang a kamrák összehúzódásának végén, azok elernyedésekor hallható, ekkor a félhold alakú billentyűk becsapódnak, ami rövid "tup" hangot ad. Az első és második hang között rövidebb szünet van, a második és az azt követő hang közt hosszabb. Olykor főleg fiataloknál, 3. hang is hallható és néha a pitvar összehúzódása is hangot ad. A billenytűk és az izomzat kóros működése miatt hallható hangok a szívzörejek.
Szívműködés -- Elektrokardiográfia -- Billentyű problémák -- Mechanikus műbillentyű -- Élet műbillentyűvel
EKG-vizsgálat során a szív elektromos aktivitásán keresztül következtetünk a szív állapotára. Úgynevezett végtagi és mellkasi elektródákból gyűjti össze az elektromos jeleket az EKG-gép. A végtagi elektródák a frontális sík tengelyeit, míg a mellkasi elektródákból a horizontális sík elektromos tengelyeit jelenítik meg. Négy végtagi és hat mellkasi elektródát használnak, melyek közül a négy végtagról elvezetett információból az EKG-készülék 6 elvezetést készít (I, II, III, aVF, aVR és aVL), a hat mellkasi elektróda pedig hat különböző elvezetésnek számít (V1, V2, V3, V4, V5 és V6). Minden elvezetés különböző szögből látja a szívet. Az így készült 12 elvezetéses EKG éppen elfogadható számú irányból ad információt a szívről ahhoz, hogy átfogó képet kapjunk a szív elektromos működéséről. Ha kutatási célból részletesebb képre van szükség a szívről, gyakran használnak 100 elvezetést is.
A szívbillentyűk működési zavara alapvetően kétféle lehet. Elégtelen záródásuk esetén a vér visszaáramlik: ezt a folyamatot orvosi nyelven regurgitációnak nevezik. Nyitási rendellenesség esetén a kamra vagy a pitvar csak nehezen tudja átpumpálni a vért a beszűkült billentyűn keresztül.
Szívműködés -- Elektrokardiográfia -- Billentyű problémák -- Mechanikus műbillentyű -- Élet műbillentyűvel
A kéthegyű billentyű megbetegedései A mitrális billentyű szűkülete gátolja a vér beáramlását a bal pitvarból a balkamrába. Súlyos, előrehaladott állapotban műbillentyű beültetésére van szükség.
Mitrális billentyű A mitrális billentyű elégtelen működése (mitrális inszufficiencia) esetén az elégtelenül működő billentyűt még a balkamra súlyos károsodása előtt meg kell operálni (billentyűplasztikával, vagy műbillentyű-beültetéssel)
A háromhegyű billentyű betegségei A háromhegyű (orvosi nevén trikuszpidális) billentyű működésének elégtelensége esetén kezelése alapvetően az alapbetegségek gyógyszeres terápiájával történik, súlyos esetben műtéti beavatkozásra – ún. triszkuszpidális anuloplasztikára – is sor kerülhet, ritkábban bioprotézist ültetnek be. A háromhegyű billentyű szűkülete esetén a műtéti kezelés bioprotézis beültetéséből, ritkábban billentyűplasztikából áll, amikor általában a mitrális billentyű egyidejű operációját is elvégzik. (A műtétem hivatalos leírása a zárójelentés mellékleténél volt olvasható.)
Szívműködés -- Elektrokardiográfia -- Billentyű problémák -- Mechanikus műbillentyű -- Élet műbillentyűvel
Szívműtétet követően a betegek többsége érzi/hallja a saját szívdobogását, sőt a hangot mint "ketyegést" a környezete is hallja. Ez a jelenség nem kóros, oka pedig az, hogy műtét után a szív hozzánő a mellkas belső falához, aminek következtében a szívműködés okozta mozgás erősebben érezhető. Idővel a szervezet megszokja az új állapotot és a „furcsa érzés” elmúlik. A betegek jelentős részénél a műtét utáni első napokban a vérnyomás inkább alacsony, ami miatt gyengének érzik magukat, gyakran szédülnek.
Szívműködés -- Elektrokardiográfia -- Billentyű problémák -- Mechanikus műbillentyű -- Élet műbillentyűvel A legtöbb szívműtét elvégzése során a keringést mesterségesen tartják fenn, aminek következtében a szervezet egyensúlya átmenetileg megbomlik. Ezért a frissen műtött beteg néha erőtlennek, fáradtnak érezheti magát. Az operációt követően szapora, rendetlen szívdobogást, légszomjat is érezhet, ami megfelelő szívritmus-szabályozó gyógyszerrel megszüntethető. Minden műtétnek természetes velejárója a sebfájdalom, amelynek mértéke egyénenként változó, de megfelelő fájdalomcsillapítókkal enyhíthető.
A műbillentyűvel élő betegeknek egész életükön át ügyelniük kell arra, hogy elkerüljék a beültetett műbillentyű elfertőződését. Éppen ezért bármilyen lázas, fertőző betegség esetén antibiotikumot kell szedniük. Ha fogászati, vagy egyéb sebészeti beavatkozásra kerül sor, feltétlenül tudatni kell a kezelőorvossal, hogy a betegnek műbillentyűje van. Fontos a rendszeres fogászati kontroll is, mivel a rossz fogak tövéből a véráramba kerülő kórokozók megtámadhatják a műbillentyűt. A betegeknek tisztában kell lenniük azzal is, hogy a vér a test számára idegen felületen megalvad. Ezért mechanikus műbillentyű beültetést követően egész életen át (biológiai- vagyis tartósított állati szövetből készült műbillentyű beültetés után néhány hétig) véralvadásgátló gyógyszert kell szedniük, amelynek hatékonyságát rendszeresen ellenőriztetni kell. A tartós és jó műtéti eredmény szempontjából nagyon fontos, hogy a betegek a gyógyszerüket rendszeresen, pontosan vegyék be, és a kontrollvizsgálatokon időben megjelenjenek.
A műtét utáni felépülés elengedhetetlen része a testmozgás, a rendszeres edzés, amely javítja a vérkeringést, és elősegíti a testsúlycsökkenést is. Az első három hónapban leginkább ajánlott mozgásforma a séta. A gyaloglás ütemét az egyéni teljesítőképességhez mérten kell megszabni. A sebesség akkor optimális, ha a beteg séta közben képes beszélgetni. Eleinte elegendő egy rövid séta a ház körül, majd érdemes apránként emelni a távot. A műbillentyűvel élő betegek fokozatosan visszatérhetnek a normális mindennapokba, így a munkahelyükre is. A szellemi munkát már a műtét után körülbelül egy-másfél hónappal meg lehet kezdeni, fizikai erőkifejtést viszont három hónapig nem szabad végezni. Szívműködés -- Elektrokardiográfia -- Billentyű problémák -- Mechanikus műbillentyű -- Élet műbillentyűvel
------------------------------------------------------------ További hasznos tudnivalók találhatók az alábbi (forrásnak is használt) címeken. http://szeretemazeletem.hu/cikkek/mit-kell-tudni-a-szivbillentyu-betegsegekrol http://www.mnsza.hu/szivbeteg/kezel/mitralis_billentyu_csere.php http://www.gvmd.hu/pdf/sziv5.pdf http://hu.wikipedia.org/wiki/Elektrokardiogr%C3%A1fia http://www.webbeteg.hu/mediatar/sziv_es_errendszer/177/szivritmus http://hu.wikipedia.org/wiki/Echocardiographia
|