Tájékoztató epebetegek részére

Az epeműtétem után egy hónap időtartamra "epediétára" fogtak. Ennek előírásai szerepelnek az alábbi összeállításban. A diétás időszak után fokozatosan áttérhettem a normál étkezésre -- figyelve arra, hogy az egyes ételeknél nem jelentkezik-e valamilyen tünet (görcs, hányinger, stb.) Mivel panaszom nem volt, a hónap leteltével visszatérhettem a diétamentes étrendre.

<<<  

 

Az epebetegség több megbetegedés gyűjtőneve: epekövesség, epehólyag-gyulladás, epehólyag működési zavara, epeút-gyulladás, epeút-elzáródás, stb. Az epebetegségek nagyon hasonló tünet-együttessel járnak, amelyek görcsös állapottal, gyulladásos időszakokkal jelentkeznek, általában azonos okok miatt, így diétájuk is hasonló. Jellemző tünet-együttes:

 Általában a hajnali órákban jelentkezik, 3-6 órával a kiváltó, rendszerint nagyon bőséges és zsírban gazdag étkezés után. Igen erős hasi fájdalom lép fel, amely gyakran kisugárzik a hátba, vállba. Ehhez sokszor társul hányinger, hányás, hidegrázás, fejfájás, haspuffadás. Ez az állapot akár 1 óráig is eltarthat, csak gyógyszer hatására szűnik.

A diéta lényege: az étrendből azokat az anyagokat kell mellőzni, amelyek az epehólyag görcsös összehúzódását váltják ki. Ilyenek a zsíros ételek, a cukor, az édesség, a durvarostban gazdag élelmi anyagok (pl. száraz hüvelyesek, egyes zöldségek, stb.) és a sós, fűszeres ételek.

 

Az epekőképződésben nagy szerepe van a zsírfogyasztásnak és azzal kapcsolatban a koleszterinfogyasztásnak. Az Ön által elfogyasztott koleszterin mennyisége napi 300mg alatt legyen!

 

 

Diéta görcsös roham után:

A roham után 1-2 napig legjobb hatású a koplalás, megfelelő folyadékbevitel mellett. Naponta 1,5-2 liter folyadékot fogyasszon, legjobb a szénsavmentes ásványvíz, gyümölcs- és zöldséglevek!

 

Ahogy az állapota javul, fokozatosan vissza lehet állni a rohammentes diétára, kezdetben pépesítve az ételeket.

 

 

Diéta rohammentes időszakban és műtét után:

Tünetmentes időszakban is fontos a diéta, hogy megelőzzük a rohamokat! A diéta gyakori, kis étkezésekből álljon! Étkezzen naponta legalább ötször, egyszerre mindig keveset egyen!

 

Az epebetegek körében gyakori az elhízás, ezért jó hatású a lassú fogyókúra. Ezt elősegíti, hogy amúgy is zsírszegényen kell étkezniük. Az epehólyag összehúzódás legerősebb ingere a táplálék zsírtartalma, ezért célszerű a napi zsírbevitelt csökkenteni. Ez azt jelenti, hogy a magas zsírtartalmú élelmi anyagokat mellőzni kell az étrendből, másrészt az ételeket zsírszegényen kell elkészíteni! Ételkészítéshez elsősorban növényi olajokat vagy főzőmargarint használjon sertészsír helyett! Természetesen az étolaj is zsiradék, tehát ebből sem szabad nagy mennyiséget felhasználni!

 

 

Javasolt elkészítési módok:

Az ételek elkészítésében a fő szempont a zsír- és olaj szegénység, illetve a nagy fokú kímélet.

 

Mit értünk ezen?

 

Az ételkészítési eljárások közül alkalmazható a főzés, az ízes párolás (zöldségeken vagy fűszernövényeken) és a zsírszegény sütés (grillezés, egyben sütés, alumínium fóliában, cserépedényben, illetve teflonban való sütés).

 

A befejező műveletek közül sűrítésre jól használható a száraz rántás (hidegen hozzáadva pár csepp étolajat), a kefires habarás és a saját anyaggal való sűrítés (főzelékeknél és püréleveseknél).

 

Nem ajánljuk a bő zsírban vagy olajban sültek, bundázott ételek fogyasztását!

 

 

Egyénileg tolerált ételek:

Egyes ételek, élelmiszerek változó hatásúak az epebetegekre. Valakinél panaszt okoznak, míg mások nyugodtan fogyaszthatják némelyiket.

 

Ilyen ételek: uborka, tojás, olaj, vaj, margarin, káposzta, fejes saláta, tej, paraj, paradicsom, zöldpaprika, gomba, hagyma, petrezselyem, kapor, mustár, ánizs, köménymag, őszibarack, rostos gyümölcslé, édességek, apró magvas gyümölcsök (eper, málna, szeder, stb.).

 

Élelmiszerek

Javasolt élelmi-anyagok

Nem javasolt élelmi-anyagok

Húsok, húskészítmények

Sovány baromfi, sertés, marha, nyúl, hal (busa, fogas, hekk)

Zsíros húsok, rántott szeletek, zsírban, olajban sültek

Felvágottak

Sovány felvágottak (párizsi, gépsonka, virsli, zalai felvágott)

Disznóvágási termékek (hurka, kolbász, disznósajt, tepertő)

Tej, tejtermékek

1,5%-os tej, kefir, joghurt, sovány sajtok (Tenkes, Lestyános,  Fokhagymás, Óvári, Túra, Köményes)

2,8%, 3,6%-os tej, tejföl, tejszín, ömlesztett sajtok (Boci, Camping, Medve)

Tojás

Lágy tojás, tojáskrém, ételekbe

Rántotta, bundás kenyér, tükörtojás

Zsiradékok

Kis mennyiségben ételekhez növényi olajok, margarinok

Zsír, nagy mennyiségű olaj, vaj

Zöldségek

Zsenge főzelékek (tök, spenót, sóska, burgonya, sárgarépa)

Káposztafélék, szárazbab, lencse, zöldborsó, zöldbab, sárgaborsó

Gyümölcsök

Figyelembe kell venni az egyéni érzékenységet

Apró magvas gyümölcsök, banán

Kenyér, péksütemények

Szikkadt fehér kenyér, zsemle, kifli, kétszersült, pirítós

Rozs-, barna kenyér, zsíros, kelt tészták, müzlifélék

Fűszerek

Természetes fűszernövények (bazsalikom, lestyán, narancshéj, stb.)

Csípős, erős fűszerek, feketebors

Elvezeti cikkek

Szénsavmentes ásványvíz, rostos levek, gyümölcs- és gyógyteák

Koffein tartalmú és szénsavas italok

 

<<<