Háttéranyag Izraeli utazásunkhoz

Tábor hegye - Krollnál

<< Tábor hegye <<    

Látkép          Látkép - A hegytető - Térkép

 

198. kép. A Tábor hegye

A hegytető          Látkép - A hegytető - Térkép

 

199. kép. A Tábor hegyének fallal körülkerített teteje és a szelek kapuja

 

A légifelvétel északnyugati irányból mutatja a Tábor hegyének tetején levő 1200 m hosszú és 400 m széles területet. A hosszú, egyenes út a templom felé az arabok által épített erődítmény-fal egyik kapujától, a Szelek kapujától indul (l. a térkép 7. pontját). A keresztesek a Tábor hegyét a bencésekre bízták, akik a hegytető keleti oldalán kolostort építettek (l. a térkép 2. pontját). A jól megerősített terület magába foglalta a Megdicsőülés templomát, valamint Mózes és Illés kápolnáját is. Az út végén látható új Színeváltozás-templomot a ferencesek 1921--24-ben építették az egykori bizánci bazilika helyén. A két szögletes homlokzati torony Mózes és Illés kápolnája fölött emelkedik. A bazilika főhajójából széles lépcső vezet a nyitott kriptába, ahol meghagyták a bizánci templom apszisát és oltárát.

 

A felvételen a hegy hátterében annak a termékeny síkságnak egy részét láthatjuk, amely keletről kapcsolódik a Jezreel-síksághoz.

 

Térkép          Látkép - A hegytető - Térkép

 

199.1. A Tábor-hegy tetejének térképe

1. az az erődítményfal, amelyet Josephus Flavius említ

2. a 12. századi bencés apátság

3. az arabok által épített 13. századi falak

4. a Színeváltozás bazilikája

5. a ferencesek kolostora

6. az ortodox görög kolostor

7. a Szelek kapuja

8. különböző korokból származó romok

 

Miután Szaladin szultán csapatai 1187-ben meghódították a hegyet, a damaszkuszi Melik el-Adil szultán a 13. század elején nagy erődítményt épített a hegytetőn. Az alaprajz segítségével a fényképen is kivehetők az arabok erődítményének falmaradványai, különösen az északi, bal oldalon.

 

1263-ban Bibarsz egyiptomi szultán ütött tábort a hegy oldalában és lerombolt minden keresztény épületet.

 

Ma a területet fal osztja ketté: a déli rész a ferenceseké (l. a térkép 5. pontját), az északi rész az ortodox görögöké (l. a térkép 6. pontját). A görögök új Illés-temploma egy régi templom romjaira épült.

 

          Látkép - A hegytető - Térkép

<< Tábor hegye <<    

-------------------------

G. KROLL könyve szerint: